Repertuar Styczeń

Nokturn dla Pani Tillebein (apokryf), reżyseria Andrzej Zaorski i Michał Janicki

13.01.2017 g. 17:00
16.01.2017 g. 18:00

Sztuka opowiada o apokryficznym spotkaniu Fryderyka Chopina, Konstancji Gładkowskiej i Carla Loewe w domu szczecińskiej mecenas sztuki Sophie Caroline Auguste Tilebein tuż przed upadkiem insurekcji warszawskiej w 1831 roku. Sophie Caroline Auguste jest wielbicielką muzyki Chopina, a ich znajomość datuje się od dzieciństwa, kiedy Chopin koncertował w jej salonie jako cudowne dziecko. Dzięki niej Chopin poznał Hummla, wybitnego i sławnego kompozytora wiedeńskiego. Na wygnaniu od 2 listopada 1830 roku 21-letni Chopin myśli o powrocie do Polski i dołączeniu do powstańców. Poczta z Warszawy nie dochodzi, wyjazdy z Warszawy nie są już możliwe. Konstancji Gładkowskiej udaje się otrzymać wizę do Niemiec i przedostać z listami od rodziny i przyjaciół dla Fryderyka. Carl Loewe, sławny już wtedy kompozytor, śpiewak i organista niemiecki osiadły w Szczecinie oraz Sophie Caroline Auguste wspierają moralnie młodego kompozytora w kapryśnej chwili fortuny. Jego pobyt w Wiedniu nie układa się najlepiej, finansowo młody Chopin narażony jest na łaskę i niełaskę swego wiedeńskiego wydawcy. Po pobycie w Wiedniu Chopin oczekuje w Monachium, później w Sztutgarcie na środki umożliwiające mu dalszą podróż do Paryża. To podczas pobytu w Sztutgarcie przez przypadek dowiaduje się o koncercie swej ukochanej w Szczecinie. Spotkanie z Konstancją stawia go na nowo przed bolesnym wyborem emigracji.
Dla Polaków liczą się dwie istoty Bóg i Chopin, nie wiadomo kogo wymienić w pierwszej kolejności, to zdanie zostało kiedyś wypowiedziane przez jednego z  wybitnych, francuskich krytyków muzycznych. Fryderyk Chopin, geniusz muzyczny już za życia uważany za legendę swej epoki, od pierwszego koncertu, zagranego w wieku ośmiu lat, porównywany do Mozarta, jest jedna z najciekawszych postaci światowego romantyzmu. Jest również muzykiem najsłynniejszym od czasów Mozarta. Jego muzyki nie musimy przedstawiać, lecz osobowość Chopin’a często przesłaniają stereotypy. Wszyscy znamy Chopin’a ze swych paryskich epizodów miłosnych z Marią Wodzińską i George Sand, lecz niewiele osób wie, że jedno z największych dzieł romantyzmu, koncert fortepianowy f-moll, powstało dzięki miłości do Konstancji Gładkowskiej, polskiej śpiewaczki, którą Fryderyk Chopin poznał w konserwatorium warszawskim.
Uczucie Chopina do Konstancji Gładkowskiej, pragnienie nakreślenia portretu młodego Chopina oraz sytuacji politycznej ówczesnej Polski, również dla celów dydaktycznych, zainspirowało autorkę do napisania sztuki. Najnowsze badania muzykologiczne, które odkryły koncert Chopin’a w Szczecinie jeszcze jako młodego wirtuoza dały pomysł autorce do umieszczenia akcji sztuki w tym mieście.

Występują: Fryderyk Chopin – Marek Żerański,
 Konstancja Gładkowska – Patrycja Fessard,
 Sophie Caroline Auguste Tillebein – Adrianna Góralska,
 Carl Loewe – Michał Janicki

——–

Sławomir Mrożek „Czarowna noc”, reżyseria Michał Janicki

14.01.2017 g. 19:00
15.01.2017 g. 17:00

Dwóch panów w delegacji w średnim wieku po tzw. pierwszej przecenie wynajmuje (z oszczędności) jeden pokój w hotelu. Ten fakt stwarza okazję do zabawnych sytuacji. Mrożek z właściwym sobie talentem, niezwykłym poczuciem humoru zanurza bohaterów, z początku w prozaicznych rozmowach, aby z biegiem akcji zatopić ich w metafizyce i filozoficznej żonglerce maksymami: „Życie jest snem”, „Życie to sen wariata”, „być, ale nie istnieć”. Osią tej poetyckiej sytuacji, w jakiej znaleźli się Pan Kolega i Drogi Pan Kolega jest dziewczyna pojawiająca się znikąd i odchodząca w nieznane… Ona – kobieta – wielka niewiadoma, wieczna zagadka.

Adaptacja i opracowanie muzyczne: Andrzej Zaorski
Scenografia: Danuta Dąbrowska-Wojciechowska

Występują:
Michał Janicki
Mirosław Kupiec
Anna Nowacka

——–

Modliszka” – scenariusz Andrzej Zaorski, reżyseria Michał Janicki

21.01.2017 g. 17:00

Małżeńskie perypetie pary po rozwodzie. Instruktażowe dla kobiet, ostrzegawcze dla mężczyzn. Zabawne, inteligentne, błyskotliwe dialogi, niepozbawione głębszej refleksji w wykonaniu czołowych aktorów scen szczecińskich Olgi Adamskiej i Michała Janickiego

——–

„Cztery kwadranse humoru”, reżyseria Michał Janicki

20.01.2017 g. 19:00
22.01.2017 g. 17:00

Zabawne monologi, skecze rodem z Monty Pyhtona i nie tylko, usłyszycie Państwo w wykonaniu czołowych aktorów scen szczecińskich.

—–

„Lekcja” – Eugène Ionesco

28.01.2017 g. 17:00
29.01.2017 g. 17:00

Dramat komiczny. Akcja rozgrywa się w domu Profesora, udzielającego prywatnych lekcji w swoim gabinecie. Właśnie przychodzi 18-letnia Uczennica, żywa, pogodna i spragniona wiedzy. Panienka ma już zdaną maturę („humanistyczną” i „przyrodniczą”), a teraz planuje wyższe studia i „egzaminy doktorskie”, a nawet „pełny doktorat” i to jak najszybciej – najlepiej „za trzy tygodnie”. Uczennica rozmawia z Profesorem grzecznie, ale bez nadmiernej pokory, pozwala sobie nawet na drobne żarty. Profesor, „mały staruszek z białą bródką”, jest początkowo przesadnie ugrzeczniony, nieśmiały i uniżony, ale stopniowo będzie stawał się coraz bardziej nerwowy, napastliwy i władczy.

Występują:
 Uczennica – Marta Uszko,
 służąca – Filip Cembala,
 profesor – Michał Janicki